Raziskave
Četudi bo najbolj sveža raziskava branosti pokazala, da polovica Slovencev ne kupuje knjig in jih ne bere, pretehta druga polovica, ki ohranja to kondicijo. Raziskave kažejo, da je pri odraslih, ki berejo samo 30 minut na teden, ja, prav ste prebrali, na teden, za 20 % bolj verjetno, da bodo čutili večje zadovoljstvo z življenjem, za 18 % je bolj verjetno, da bodo imeli višje samospoštovanje, 52 % bolj verjetno, da se bodo počutili družbeno vključeni in 37 % je bolj verjetno, da jim bo družabno življenje v večji užitek. In govorimo o samo tridesetih minutah branja na teden. Ob raziskavah o pozitivnem vplivu branja na razpoloženje pa verjamem tudi v poseben vpliv na razpoloženje in počutje, ko združimo najbolj preproste aktivnosti: hojo, branje in pisanje.
Vse od časov grških filozofov so tudi številni drugi pisatelji odkrili globoko, intuitivno povezavo med hojo, razmišljanjem in pisanjem. V reviji The New Yorker je pred kratkim Adam Gopnik zapisal: »Kako zaman je sedeti in pisati, če nisi vstal, da bi živel!« Thomas DeQuincey je izračunal, da je William Wordsworth – čigar poezija je polna potepanj po gorah, gozdovih in javnih površinah – v svojem življenju prehodil kar sto osemdeset tisoč milj (290.000 kilometrov), kar pomeni, da je od petega leta starosti naprej v povprečju prehodil šest milj in pol (10 kilometrov) na dan. Henry David Thoreau je zapisal v svoj dnevnik: »Mislim, da se moje misli začnejo pretakati v trenutku, ko se moje noge začnejo premikati.«
Revija
Fejst branje spodbuja hojo, pisanje, branje: je ravno prave velikosti, da jo imate pri sebi med hojo, za branje vključuje kratke odlomke izbranih knjig, ima prostor za kratke zabeležke, z vsem naštetim je lahko tudi darilo tisti polovici Slovencev, ki ŠE ne bere.