Predstavljamo
Skoraj ponarodel citat, za katerega vsi vemo, da ga je izustil Emil Zatopek, je samo kamenček v mozaiku izjemnega tekača in človeka, ki smo ga doslej spoznavali preko opisov premnogih biografov, avtorjev in dokumentaristov.
Pa vendarle, čeprav smo vsi menili, da »največjega vseh časov«, kot ga je poimenovala revija Runner's World, dodobra poznamo, avtor pričujočega dela pokaže, da je bil doslej obravnavan čisto preveč enodimenzionalno. Človeško plat tega izjemnega tekača, ki je tek na novo izumil, in hkrati tragično figuro praške pomladi nam Richard Askwith na široko razgali v čudoviti knjigi Češka lokomotiva, ki je v slovenščini izšla pri založbi Planet.
Richard Askwith je angleški novinar in avtor, čigar strasti vključujejo tek, pustolovščine na prostem ter tradicijo angleškega podeželja. Je avtor številnih dokumentarnih knjig, o teku pa je že pisal v knjigah Running Free (2014), še prej pa poglobljeno in poetsko tudi o angleškem teku »fell«, trail-teku po razgibani angleški hribovski pokrajini v knjigi Feet in the clouds (2004), ki mu je prinesla več nagrad, med drugim nagrado za najboljšega pisca na British Sports Publishing Awards. Knjiga o Zatopku je bila zanj vseeno monumentalen izziv in Askwith ga je zgrabil z obema rokama. Najprej je šel tematiko raziskat na teren; na potovanju po Češki v krajih, kjer je Emil Zatopek bival, tekel in zmagoval, je zbiral pričevanja, prvaka pa orisal skozi dolge pogovore z Dano, Zatopkovo vdovo, ki je bila tudi sama olimpijska prvakinja v metu kopja.
S pridobljenimi informacijami je Askwith izvrstno opisal Zatopkovo toplino in velikodušnost, delo pa se na trenutke bere kot junaški ep, kar je na koncu priznal tudi avtor, ki ima Zatopka kar za svetnika; za »zavetnika tekačev«. A vendarle avtorja to ni omejevalo, da ne bi objektivno prikazal tudi občasnih slabosti velikega Čeha. Askwith porabi veliko časa tudi za raziskovanje vpliva politike na Zatopkovo življenje in v tem pogledu je knjiga edinstvena. Razkriva namreč marsikatero podrobnost življenja pod komunistično oblastjo, ki je Zatopka nadzirala, izkoristila za propagandne namene in ves čas omejevala. Zatopek se je zavzel za svoja prepričanja med revolucionarno praško pomladjo leta 1968, ko je nastopil proti Sovjetom, komunizmu in češkoslovaški vojski. Ko so Sovjeti napadli Češkoslovaško, je bil Zatopek kaznovan, izločen iz družbe, s prepovedjo opravljanja normalne službe, zato je daleč od Prage životaril kot delavec na vrtinah. Večletno izgnanstvo je Zatopka zlomilo in mu uničilo veseli značaj, po katerem je bil znan; na koncu je Zatopek odstopil od svojih izjav in se vrnil v Prago, kjer je do smrti živel z Dano. Trpkost življenja, tudi njun odnos in sprijaznjenje, da ne bosta imela otrok, utrne bralcu tudi kako solzo.
Vsak tekač, tudi sam sodim mednje, pogosto išče nove vire tekaške motivacije in navdiha. Vedno nastopijo dnevi, ko se vprašamo, ali ima vse sploh smisel. Emil Zatopek je dokazal in pokazal, da se splača. V svoj trening je vložil ogromno truda, a trojna olimpijska zmaga, ki je neponovljiva, vsi njegovi rekordi in izjemni dosežki so vse skupaj večkrat poplačali. Askwith se briljantno sprehodi po kronologiji Zatopkovih dosežkov; od majhnih dirk v majhnih češkoslovaških mestih do olimpijskih finalov v Londonu, Helsinkih in Melbournu. Dobimo tudi vpogled v Zatopkove nore režime treninga, vključno z dvotedenskim ciklusom pred olimpijskimi igrami leta 1948, kjer je vsak dan tekel 60 x 400 metrov na stezi!
Kljub vsem svojim dosežkom pa Zatopek nikoli ni bil vzvišen in aroganten; znan je bil kot legendarni šaljivec, ki je znal najti zabavo v vsaki situaciji. Z nastopi na olimpijskih igrah je očaral svet in njegova zapuščina je še danes živa.
Brezplačna poštnina nad 50,00 €
Preverjena kakovost izdelkov
Varen nakup
128-bit SSL kriptirano plačilo