+38640726269
info@fejstbranje.si
Izberite velikost pakiranja:
×

Predlogi iskanja

Maščobe kot gorivo

Predstavljamo

Maščobe kot gorivo

22.06.2024

Iskreno verjamem, da je v pisanju dr. Mercole precej resnice in da smo kot družba v zadnjih sto letih zagotovo pregloboko zabredli v smislu procesiranja in (re)produkcije hrane, ki je danes v (pre)veliki meri le še ekstrakt tega, kar je njena naravna danost oziroma danost nekaterih sestavin hrane.

Avtor se razlage argumentov, zakaj je glavni krivec za nekatere vrste raka in veliko drugih bolezni (zlasti srca in ožilja) presnova ter posledično nepravilno delovanje in poškodbe mitohondrijev, loti z objektivno zgodovinsko razlago mistifikacije maščob in postopnega vsiljevanja predelane hrane. In pri tem se zaveda – čeprav je tudi sam pripadnik novega sveta –, da je Amerika s svojimi prehranskimi korporacijami glavni krivec za to. Utemeljevanja se loti sistematično in za marsikoga boleče iskreno, vse od konca 19. stoletja, ko so začeli izdelovati jedilno olje iz ostankov bombaževca. Iz istega olja so sprva izdelovali gnojilo za kmetovanje in krmilo za živino, nato pa so v pičlih petnajstih letih s postopkom dezodoracije praktično isti proizvod pripeljali do splošne uporabe v domačih kuhinjah. Težavo neobstojnosti izdelka so rešili s postopkom hidrogeniranja, s čimer pa je bilo olje naenkrat na las podobno svinjski masti, ki je bila dotlej najbolj uporabljena maščoba v ameriških gospodinjstvih. In vsi so pograbili za vabo.

Za tem je stala korporacija Procter & Gamble, ki je tako leta 1911 na trg lansirala rastlinsko margarino Crisco in težave z zdravjem Američanov so se začele. Do leta 1950 so se bolezni srca in ožilja potisočerile, a nihče ni s prstom pokazal na dotične izdelke iz nasičenih rastlinskih maščob in drugo procesirano hrano. Sledi obrat, kjer glavni krivec postane kar vsa maščoba, namesto nje pa so na krožnike priporočene prehrane slavno prikorakali ogljikovi hidrati kot ključno gorivo za telo. Da bi bila zadeva še bolj komična, je prve smernice Ameriškega združenja za srce (AHA) leta 1960 z vložkom 1,7 milijona dolarjev podprlo prav podjetje Procter & Gamble … In tako naprej, kot slab holivudski triler, kjer vnaprej poznamo krivca, pa nas vsak banalni zaplet kljub temu uspe presenetiti. Mimogrede, Crisco še vedno obstaja.

Koristnost zdravih maščob in uravnotežene prehrane
Danes o zdravi prehrani vemo že veliko, s pričujočo knjigo pa dr. Mercola še dodatno razbija ameriški mit o maščobah kot krivcu za slabo zdravje, namesto tega pa na zatožno klop postavi ogljikove hidrate in procesirano hrano. Knjiga je po mojem naložba v zdrav pogled za svetlo prihodnost – tudi slovenskega bralca, ki v prekomerni teži kot posledici nezdravih prehranskih navad žal ne zaostaja dosti za brati Američani. O raku pa vseeno kdaj drugič.

Uspešno ste se prijavili na novice
Box

Brezplačna poštnina nad 50,00 €

Medal

Preverjena kakovost izdelkov

Shield

Varen nakup
128-bit SSL kriptirano plačilo